Europa League 2016/2017, grundspillet. Spilledage 15/9, 29/9, 20/10, 3/11, 24/11 og 8/12.
Gruppe A, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Fenerbahce Istanbul | 6 | 8-6 | 13 |
Manchester United | 6 | 12-4 | 12 |
Feyenoord Rotterdam | 6 | 3-7 | 7 |
Zorya Luhansk, Ukraine | 6 | 2-8 | 2 |
Kampene :
1
Zorya - Fenerbahce 1-1 Feyenoord - Man. United 1-0 |
4
Fenerbahce - Man. United 2-1 Zorya - Feyenoord 1-1 |
2
Man. United - Zorya 1-0 Fenerbahce - Feyenoord 1-0 |
5
Fenerbahce - Zorya 2-0 Man. United - Feyenoord 4-0 |
3
Man. United - Fenerbahce 4-1 Feyenoord - Zorya 1-0 |
6
Zorya - Man. United 0-2 Feyenoord - Fenerbahce 0-1 |
Gruppe B, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
APOEL Nicosia, Cypern | 6 | 8-6 | 12 |
Olympiacos Athen | 6 | 7-6 | 8 |
Young Boys Bern, Schweiz | 6 | 7-4 | 8 |
Astana, Kasakhstan | 6 | 5-11 | 5 |
Olympiacos Athen vandt samlet 2-1 over Young Boys og blev derfor toer
Kampene :
1
APOEL _ Astana 2-1 Young Boys - Olympiacos 0-1 |
4
Astana - Olympiacos 1-1 APOEL - Young Boys 1-0 |
2
Olympiakos - APOEL 0-1 Astana - Young Boys 0-0 |
5
Astana - APOEL 2-1 Olympiacos - Young Boys 1-1 |
3
Olympiacos - Astana 4-1 Young Boys - APOEL 3-1 |
6
APOEL - Olympiakos 2-0 |
Gruppe C, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Saint Etienne | 6 | 8-5 | 12 |
Anderlecht Bruxelles | 6 | 16-8 | 11 |
Mainz, Tyskland | 6 | 8-10 | 9 |
Qäbälä, Azerbaijan | 6 | 5-14 | 0 |
Kampene :
1
Anderlecht - Qäbälä 3-1 Mainz - Saint Etienne 1-1 |
4 Qäbälä
- Saint Etienne 1-2 Anderlecht - Mainz 6-1 |
2
Saint Etienne - Anderlecht 1-1 Qäbälä - Mainz 2-3 |
5
Qäbälä - Anderlecht 1-3 Saint Etienne - Mainz 0-0 |
3 Saint
Etienne - Qäbälä 1-0 Mainz - Anderlecht 1-1 |
6
Mainz - Qäbälä 2-0 Anderlecht - Saint Etienne 2-3 |
Gruppe D, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Zenith Saint Petersborg | 6 | 18-7 | 15 |
AZ Alkmaar | 6 | 6-10 | 8 |
Maccabi Tel Aviv, Israel | 6 | 7-9 | 7 |
Dundalk, Irland | 6 | 5-8 | 4 |
Kampene :
1
Maccabi - Zenith 3-4 AZ - Dundalk 1-1 |
4
Zenith - Dundalk 2-1 Maccabi - AZ 0-0 |
2
Dundalk - Maccabi 1-0 Zenith - AZ 5-0 |
5
Zenith - Maccabi 2-0 Dundalk - AZ 0-1 |
3
Dundalk - Zenith 1-2 AZ - Maccabi 1-2 |
6
Maccabi - Dundalk 2-1 AZ - Zenith 3-2 |
Gruppe E, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Roma | 6 | 16-7 | 12 |
Astra Giurgiu, Rumænien | 6 | 6-11 | 8 |
Viktoria Plzen, Tjekkiet | 6 | 7-10 | 6 |
Austria Wien, Østrig | 6 | 11-14 | 5 |
Kampene :
1
Astra - Austria 2-3 Viktoria - Roma 1-1 |
4
Austria - Roma 2-4 Astra - Viktoria 1-1 |
2
Roma - Astra 4-0 Austria - Viktoria 0-0 |
5
Austria - Astra 1-2 Roma - Viktoria 4-1 |
3
Roma - Austria 3-3 Viktoria - Astra 1-2 |
6
Astra - Roma 0-0 Viktoria - Austria 3-2 |
Gruppe F, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Genk, Belgien | 6 | 13-9 | 12 |
Athletic Bilbao | 6 | 10-11 | 10 |
Rapid Wien, Østrig | 6 | 7-8 | 6 |
Sassuolo Calcio, Italien | 6 | 9-11 | 5 |
Kampene :
1
Sassuolo - Bilbao 3-0 Rapid - Genk 3-2 |
4
Bilbao - Genk 5-3 |
2
Bilbao - Rapid 1-0 Genk - Sassuolo 3-1 |
5
Bilbao - Sassuolo 3-2 Genk - Rapid 1-0 |
3
Genk - Bilbao 2-0 Rapid - Sassuolo 1-1 |
6
Rapid - Bilbao 1-1 9/12 Sassuolo - Genk 0-2 |
Gruppe G, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Ajax Amsterdam | 6 | 11-6 | 14 |
Celta Vigo, Spanien | 6 | 10-7 | 9 |
Standard Liege, Belgien | 6 | 8-6 | 7 |
Panathinaikos Athen | 6 | 3-12 | 1 |
Kampene :
1
Panathinaikos - Ajax 1-2 Standard Liege - Celta Vigo 1-1 |
4
Ajax - Celta Vigo 3-2 Panathinaikos - Standard Liege 0-3 |
2
Ajax - Standard Liege 1-0 Celta Vigo - Panathinaikos 2-0 |
5
Ajax - Panathinaikos 2-0 Celta Vigo - Standard Liege 1-1 |
3
Celta Vigo - Ajax 2-2 Standard Liege - Panathinaikos 2-2 |
6
Standard Liege - Ajax 1-1 |
Gruppe H, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Shakhtar Donetsk, Ukraine | 6 | 21-5 | 18 |
Gent, Belgien | 6 | 9-13 | 8 |
Braga, Portugal | 6 | 9-11 | 6 |
Konyaspor Konya, Tyrkiet | 6 | 2-12 | 1 |
Kampene :
1
Konyaspor - Shakhtar 0-1 Braga - Gent 1-1 |
4
Gent - Shakhtar 3-5 Braga - Konyaspor 3-1 |
2
Gent - Konyaspor 2-0 Shakhtar - Braga 2-0 |
5
Shakhtar - Konyaspor 4-0 Gent - Braga 2-2 |
3
Shakhtar - Gent 5-0 Konyaspor - Braga 1-1 |
6
Konyaspor - Gent 0-1 Braga - Shakhtar 2-4 |
Gruppe I, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Schalke 04 Gelchenkirchen | 6 | 9-3 | 15 |
Krasnodar, Rusland | 6 | 8-8 | 7 |
Salzburg, Østrig | 6 | 6-6 | 7 |
Nice | 6 | 5-11 | 6 |
Krasnodar vandt samlet 2-1 over Salzburg og blev dermed toer.
Kampene :
1
Salzburg - Krasnodar 0-1 Nice - Schalke 04 0-1 |
5 Schalke
04 - Krasnodar 2-0 Nice - Salzburg 0-2 |
2
Schalke 04 - Salzburg 3-1 Krasnodar - Nice 5-2 |
6
Krasnodar - Salzburg 1-1 Schalke 04 - Nice 2-0 |
3
Krasnodar - Schalke 04 0-1 Salzburg - Nice 0-1 |
6
Salzburg - Schalke 04 2-0 Nice - Krasnodar 2-1 |
Gruppe J, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Fiorentina Firenze | 6 | 16-5 | 13 |
PAOK Saloniki, Grækenland | 6 | 7-6 | 10 |
Qarabag, Azerbaijan | 6 | 7-12 | 7 |
Slovan Liberec, Tjekkiet | 6 | 7-12 | 4 |
Kampene :
1
PAOK - Fiorentina 0-0 Qarabag - Liberec 2-2 |
4
PAOK - Qarabag 0-1 Fiorentina - Liberec 3-0 |
2
Fiorentina - Qarabag 5-1 Liberec - PAOK 1-2 |
5
Fiorentina - PAOK 2-3 Liberec - Qarabag 3-0 |
3
Liberec - Fiorentina 1-3 Qarabag - PAOK 2-0 |
6
Qarabag - Fiorentina 1-2 PAOK - Liberec 2-0 |
Gruppe K, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Spata Prag, Tjekkiet | 6 | 8-6 | 12 |
Hapoel Beer-Sheva, Israel | 6 | 6-6 | 8 |
Southampton, England | 6 | 6-4 | 8 |
Inter Milano | 6 | 7-11 | 6 |
Hapoel blev toer på bedre indbyrdes mod Southampton. To uafgjorte kampe, men Hapoel scorede på udebane,
Kampene :
1
Southampton - Sparta 3-0 Inter - Hapoel 0-2 |
4
Sparta - Hapoel 2-0 Southampton - Inter 2-1 |
2
Hapoel - Southampton 0-0 Sparta - Inter 3-1 |
5
Sparta - Southampton 1-0 Hapoel - Inter 3-2 |
3
Hapoel - Sparta 0-1 Inter - Southampton 1-0 |
6
Southampton - Hapoel 1-1 Inter - Sparta 2-1 |
Gruppe L, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Osmanlispor Ankara, Tyrkiet | 6 | 10-7 | 10 |
Villarreal, Spanien | 6 | 9-8 | 9 |
Zürich, Schweiz | 6 | 5-7 | 6 |
Steaua Bukarest, Rumænien | 6 | 5-7 | 6 |
Kampene :
1
Villarreal - Zürich 2-1 Osmanlispor - Steaua 2-0 |
4
Zürich - Steaua 0-0 Villarreal - Osmanlispor 1-2 |
2
Steaua - Villarreal 1-1 Zürich - Osmanlispor 2-1 |
5 Zürich
- Villarreal 1-1 Steaua - Osmanlispor 2-1 |
3
Steaua - Zürich 1-1 Osmanlispor - Villarreal 2-2 |
6
Villarreal - Steaua 2-1 Osmanlispor - Zürich 2-0 |
Alle ettere og toere går videre til 16-delsfinalerne sammen med treerne fra puljerne i Champions League.