Europa League 2018/2019, grundspillet. Spilledage 20/9, 4/10, 25/10, 8/11, 29/11 og 13/12.
Gruppe A, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Bayer Leverkusen, Tyskland | 6 | 16-9 | 13 |
F.C. Zürich, Schweiz | 6 | 7-6 | 10 |
AEK Larnaca Nicosea, Cypern | 6 | 6-12 | 5 |
Ludogorets Razgrad Sofia, Bulgarien | 6 | 5-7 | 4 |
Kampene :
1
Ludogorets - Leverkusen 2-3 AEK - Zürich 0-1 |
4
Ludogorets - AEK 0-0 Leverkussen - Zürich 1-0 |
2
Zürich - Ludogorets 1-0 Leverkusen - AEK 4-2 |
5
Leverkusen - Ludogorets 1-1 Zürich - AEK 1-2 |
3
AEK - Ludogorets 1-1 Zürich - Leverkusen 3-2 |
6
Ludogorets - Zürich 1-1 AEK - Leverkusen 1-5 |
Gruppe B, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Salzburg, Østrig | 6 | 17-6 | 18 |
Celtic Glasgow, Skotland | 6 | 6-8 | 9 |
Leipzig, Tyskland | 6 | 9-8 | 7 |
Rosenborg Trondheim, Norge | 6 | 4-14 | 1 |
Kampene :
1
Celtic - Rosenborg 1-0 Leipzig - Salzburg 2-3 |
4
Celtic - Leipzig 2-1 Rosenborg - Salzburg 2-5 |
2
Salzburg - Celtic 3-1 Rosenborg - Leipzig 1-3 |
5
Rosenborg - Celtic 0-1 Salzburg - Leipzig 1-0 |
3
Leipzig - Celtic 2-0 Salzburg - Rosenborg 3-0 |
6
Celtic - Salzburg 1-2 |
Gruppe C, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Zenith Skt. Petersborg, Rusland | 6 | 7-5 | 11 |
Slavia Prag, Tjekkiet | 6 | 4-3 | 10 |
Bordeaux, Frankrig | 6 | 6-6 | 7 |
F.C. København (FCK), Danmark | 6 | 3-5 | 5 |
Kampene :
1
Slavia - Bordeaux 1-0 FCK - Zenith 1-1 |
4
Slavia - FCK 0-0 Bordeaux - Zenith 1-1 |
2
Zenith - Slavia 1-0 Bordeaux - FCK 1-2 |
5
Bordeaux - Slavia 2-0 Zenith - FCK 1-0 |
3
FCK - Slavia 0-1 Zenith - Bordeaux 2-1 |
6
Slavia - Zenith 2-0 FCK - Bordeaux 0-1 |
Gruppe D, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Dinamo Zagreb, Kroatien | 6 | 11-3 | 14 |
Fenerbahce Istanbul, Tyrkiet | 6 | 7-7 | 8 |
Spartak Trnava, Slovakiet | 6 | 4-7 | 7 |
Anderlecht Bruxelles, Belgien | 6 | 2-7 | 3 |
Kampene :
1
Dinamo - Fenerbahce 4-1 Spartak - Anderlecht 1-0 |
4
Dinamo - Spartak 3-1 Fenerbahce - Anderlecht 2-0 |
2
Anderlecht - Dinamo 0-2 Fenerbahce- Spartak 2-0 |
5
Fenerbahce - Dinamo 0-0 Anderlecht - Spartak 0-0 |
3
Spartak - Dinamo 1-2 Anderlecht - Fenerbahce 2-2 |
6
Dinamo - Anderlecht 0-0 Spartak - Fenerbahce 1-0 |
Gruppe E, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Arsenal London, England | 6 | 12-2 | 16 |
Sporting Lissabon, Portugal | 6 | 13-3 | 13 |
Vorskla Poltava, Ukraine | 6 | 4-13 | 3 |
Qarabag, Azerbaijan | 6 | 2-13 | 3 |
Kampene :
1
Arsenal - Vorskla 4-2 Sporting - Qarabag 2-0 |
4
Arsenal - Sporting 0-0 Vorskla - Qarabag 0-1 |
2
Qarabag - Arsenal 0-3 Vorskla - Sporting 1-2 |
5
Vorskla - Arsenal 0-3 Qarabag - Sporting 1-6 |
3
Sporting - Arsenal 0-1 Qarabag - Vorskla 0-1 |
6 Arsenal
- Qarabag 1-0 Sporting - Vorskla 3-0 |
Gruppe F, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Betis Sevilla, Spanien | 6 | 7-2 | 12 |
Olympiakos Athen, Grækenland | 6 | 11-6 | 10 |
Milan Milano, Italien | 6 | 12-9 | 10 |
Dudelange, Luxembourg | 6 | 3-16 | 1 |
Olympiakos og Milan spillede 4-4 indbyrdes med 1 udebanescoring hver. Derfor går grækerne videre grundet den bedre målscore.
Kampene :
1
Olympiakos - Betis 0-0 Dudelange - Milan 0-1 |
4
Olympiakos - Dudelange 5-1 |
2
Milan - Olympiakos 3-1 Betis - Dudelange 3-0 |
5 Betis
- Olympiakos 1-0 Milan - Dudelange 5-2 |
3
Dudelange - Olympiakos 0-2 Milan - Betis 1-2 |
6 Olympiakos
- Milan 3-1 Dudelange - Betis 0-0 |
Gruppe G, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Villarreal, Spanien | 6 | 12-5 | 10 |
Rapid Wien, Østrig | 6 | 6-9 | 10 |
Glasgow Rangers, Skotland | 6 | 8-8 | 6 |
Spartak Moskva, Rusland | 6 | 8-12 | 5 |
Villarreal bedre end Rapid indbyrdes.
Kampene :
1
Rapid - Spartak 2-0 Villarreal - Rangers 2-2 |
4
Rapid - Villarreal 0-0 Spartak - Rangers 4-3 |
2
Rangers - Rapid 3-1 Spartak - Villarreal 3-3 |
5
Spartak - Rapid 1-2 Rangers - Villarreal 0-0 |
3
Villarreal - Rapid 5-0 Rangers - Spartak 0-0 |
6
Rapid - Rangers 1-0 |
Gruppe H, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Eintracht Frankfurt, Tyskland | 6 | 17-5 | 18 |
Lazio Rom, Italien | 6 | 9-11 | 9 |
Apollon Nicosea, Cypern | 6 | 10-10 | 7 |
Olimpique Marseille, Frankrig | 6 | 6-16 | 1 |
Kampene :
1
Lazio - Apollon 2-1 Marseille - Frankfurt 1-2 |
4
Lazio - Marseille 2-1 Apollon - Frankfurt 2-3 |
2
Frankfurt - Lazio 4-1 Apollon - Marseille 2-2 |
5
Apollon - Lazio 2-0 Frankfurt - Marseille 4-0 |
3
Marseille - Lazio 1-3 Frankfurt - Apollon 2-0 |
6
Lazio - Frankfurt 1-2 Marseille - Apollon 1-3 |
Gruppe I, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Genk, Belgien | 6 | 14-8 | 11 |
Malmö FF, Sverige | 6 | 7-6 | 9 |
Besiktas Istanbul, Tyrkiet | 6 | 9-11 | 7 |
Sarpsborg, Norge | 6 | 8-13 | 5 |
Kampene :
1
Genk - Malmö 2-0 Besiktas - Sarpsborg 3-1 |
5 Genk
- Besiktas 1-1 Malmö - Sarpsborg 1-1 |
2
Sarpsborg - Genk 3-1 Malmö - Besiktas 2-0 |
6
Malmö - Genk 2-2 Sarpsborg - Besiktas 2-3 |
3
Besiktas - Genk 2-4 Sarpsborg - Malmö 1-1 |
6
Genk - Sarpsborg 4-0 Besiktas - Malmö 0-1 |
Gruppe J, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Sevilla, Spanien | 6 | 18-6 | 12 |
Krasnodar, Rusland | 6 | 8-8 | 12 |
Standard Liege, Belgien | 6 | 7-9 | 10 |
Akhisar Manisa, Tyrkiet | 6 | 4-14 | 1 |
Sevilla bedre end Krasnodar indbyrdes.
Kampene :
1
Akhisar - Krasnodar 0-1 Sevilla - Standard 5-1 |
4
Akhisar - Sevilla 2-3 Krasnodar - Standard 2-1 |
2
Standard - Akhisar 2-1 Krasnodar - Sevilla 2-1 |
5
Krasnodar - Akhisar 2-1 Standard - Sevilla 1-0 |
3
Sevilla - Akhisar 6-0 Standard - Krasnodar 2-1 |
6
Akhisar - Standard 0-0 Sevilla - Krasnodar 3-0 |
Gruppe K, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Dynamo Kiev, Ukraine | 6 | 10-7 | 11 |
Rennes, Frankrig | 6 | 7-8 | 9 |
Astana, Kazakhstan | 6 | 7-7 | 8 |
Jablonec, Tjekkiet | 6 | 6-8 | 5 |
Kampene :
1
Kiev . Astana 2-2 Rennes - Jablonec 2-1 |
4
Kiev - Rennes 3-1 Astana - Jablonic 2-1 |
2
Astana - Rennes 2-0 Jablonec - Kiev 2-2 |
5
Astana - Kiev 0-1 Jablonec - Rennes 0-1 |
3
Rennes - Kiev 1-2 Jablonec - Astana 1-1 |
6
Rennes - Astana 2-0 Kiev - Jablonec 0-1 |
Gruppe L, stilling
Hold | Kampe | Målscore | Points |
Chelsea London, England | 6 | 12-3 | 16 |
BATE Borisov, Hviderusland | 6 | 9-9 | 9 |
Vidi Budapest, Ungarn | 6 | 5-7 | 7 |
PAOK Saloniki, Grækenland | 6 | 5-12 | 3 |
Kampene :
1
Vidi - BATE 0-2 PAOK - Chelsea 0-1 |
4
Vidi - PAOK 1-0 BATE - Chelsea 0-1 |
2
Chelsea - Vidi 1-0 BATE - PAOK 1-4 |
5
BATE - Vidi 2-0 Chelsea - PAOK 4-0 |
3
PAOK - Vidi 0-2 Chelsea - BATE 3-1 |
6
Vidi - Chelsea 2-2 PAOK - BATE 1-3 |
Alle ettere og toere går videre til 16-delsfinalerne sammen med treerne fra puljerne i Champions League.