Europa League 2010/2011 - Finale på Dublin Arena på Irland
1/16-finaler (Kampene spilles 17.. februar samt 24. februar. Dog spilles 1. kamp i opgør nr. 9. den 15. februar og 2. kamp i opgør nr. 10 den 22. februar samt 2. kamp i opgør nr. 11 den 23. februar) :
1. Napoli (Italien) - Villarreal (Spanien) 0-0
Villarreal - Napoli 2-1
2. Glasgow Rangers (Skotland) - Sporting Lissabon (Portugal) 1-1
Sporting Lissabon - Glasgow Rangers 2-2
Skotterne videre grundet flest udebanemål.
3. Sparta Prag (Tjekkiet) - Liverpool (England) 0-0
Liverpool - Spata Prag 1-0
4. Anderlecht Bruxelles (Belgien) - Ajax Amsterdam 0-3
Ajax Amsterdam - Anderlecht Bruxelles 2-0
5. Lech Poznan (Polen) - Braga (Portugal) 1-0
Braga - Lech Poznan 2-0
6. Besiktas Istanbul (Tyrkiet) - Dynamo Kiev (Ukraine) 1-4
Dynamo Kiev - Besiktas Istanbul 4-0
7. Basel (Schweiz) - Spartak Moskva (Rusland) 2-3
Spartak Moskva - Basel 1-1
8. Young Boys Bern (Schweiz) - Zenit Skt. Petersborg (Rusland) 2-1
Zenit Skt. Petersborg - Young Boys Bern 3-1
9. Aris Saloniki (Grækenland) - Manchester City (England) 0-0
Manchester City - Aris Saloniki 3-0
10. PAOK Saloniki (Grækenland) - CSKA Moskva (Rusland) 0-1
CSKA Moskva - PAOK Saloniki 1-1
11. Sevilla (Spanien) - Porto (Portugal) 1-2
Porto - Sevilla 0-1
Porto videre grundet flest udebanemål.
12. Rubin Kazan (Rusland) - Twente Enschede (Holland) 0-2
Twente Enschede - Rubin Kazan 2-2
13. Lille (Frankrig) - PSV Eindhoven (Holland) 2-2
PSV Eindhoven - Lille 3-1
14. Benfica Lissabon (Portugal) - Stuttgart (Tyskland) 2-1
Stuttgart - Benfica Lissabon 0-2
15. BATE Borisov (Hviderusland) - Paris Saint Germain
(Frankrig) 2-2
Paris Saint Germain - BATE Borisov 0-0
Franskmændene videre grundet flest udebanemål.
16. Metalist Kharkov (Ukraine) - Bayer Leverkusen (Tyskland)
0-4
Bayer Leverkusen - Metalist Kharkov 2-0
1/8-finaler (Kampene spilles 10. marts samt 17. marts) :
1. Benfica Lissabon - Paris Saint Germain 2-1
Paris Saint Germain - Benfica Lissabon 1-1
2. Dynamo Kiev - Manchester City 2-0
Manchester City - Dynamo Kiev 1-0
3.
Twente Enchede - Zenit Skt. Petersborg 3-0
Zenit Skt. Petersborg -
Twente Enchede 2-0
4.
CSKA Moskva - Porto 0-1
Porto - CSKA Moskva 2-1
5. PSV Eindhoven - Glasgow Rangers 0-0
Glasgow Rangers - PSV Eindhoven 0-1
6. Bayer Leverkusen -
Villarreal 2-3
Villarreal - Bayer Leverkusen 2-1
7. Ajax Amsterdam -
Spartak Moskva 0-1
Spartak Moskva - Ajax Amsterdam 3-0
8.
Braga - Liverpool 1-0
Liverpool - Braga 0-0
Kvartfinaler (Kampene spilles 7. april samt 14. april) :
1. Porto -
Spartak Moskva 5-1
Spartak Moskva - Porto 2-5
2. Benfica Lissabon - PSV Eindhven 4-1
PSV Eindhoven - Benfica Lissabon 2-2
3. Villarreal - Twente Enchede 5-1
Twente Enchede - Villarreal 1-3
4.
Dynamo Kiev - Braga 1-1
Braga - Dynamo Kiev 0-0
Braga videre grundet udebanescoringen
Semifinaler (Kampene spilles 28. april samt 5. maj):
1.
Benfica Lissabon - Braga 2-1
Braga - Benfica Lissabon 1-0
Braga videre grundet målet i Lissabon
2. Porto - Villarreal 5-1
Villarreal - Porto 3-2
finale (Kampen spilles 18/5):
Porto - Braga 1-0